HOYA kiest voor samen vooruit

Vakmanschap, innovatie en de kracht van de Sensei

De optiek verandert. Consumenten oriënteren zich anders, verwachten gemak én steeds meer maatwerk. Technologie ontwikkelt zich razendsnel, terwijl het vinden en behouden van vakmensen voor veel optiekbedrijven een uitdaging is. Tegelijkertijd neemt de schaalvergroting in de branche verder toe. Wat betekent dat voor de zelfstandige opticien?

Volgens Marjolijn von der Meer, Managing Director HOYA Vision Care Nederland, ligt een belangrijk deel van het antwoord verrassend dicht bij huis: bij het vakmanschap van de opticien en de relatie met de klant. Tijdens het Forward Together event in Circa Amsterdam zette Marjolijn uiteen hoe HOYA die twee sterke punten verder wil ondersteunen. Het event stond daarmee in het teken van meer dan twee productintroducties. HOYA liet zien welke positie het als partner van de zelfstandige opticien wil innemen. Een koers waarin de Japanse oorsprong van het bedrijf nadrukkelijker zichtbaar wordt en innovatie, vakmanschap en persoonlijke samenwerking bij elkaar komen.

De Sensei staat naast je

HOYA brengt zijn Japanse roots de laatste tijd nadrukkelijker naar voren. Op BOLD XXL was die nieuwe koers al zichtbaar in de beursstand. HOYA combineerde het herkenbare HOYA-blauw met licht hout, strakke Japanse lijnen en kersenbloesem. Op de stand veel ruimte en zitplaatsen om in alle rust bij te kunnen praten. Ook tijdens het Forward Together event kwam die oorsprong terug, inclusief het Japans georiënteerde walking dinner.

Die Japanse signatuur is niet alleen maar een nieuwe uitstraling. Marjolijn koppelde deze aan drie waarden die richting geven aan de koers van HOYA: doordachte innovatie, vakmanschap tot in het detail en dedicated care. Innovatie moet daadwerkelijk iets toevoegen, precisie betekent blijven zoeken naar wat beter kan en ondanks de schaal van een wereldwijde organisatie wil HOYA lokaal dicht bij de opticien, diens team en klanten blijven.

Daar past ook de Sensei bij, de naam van HOYA’s innovatiecentrum en tegelijkertijd een beeld voor de manier waarop het bedrijf de samenwerking met opticiens voor zich ziet. Marjolijn omschreef een Sensei als iemand die het pad al heeft bewandeld en bereid is kennis te delen. Iemand die niet boven je staat, maar naast je, blijft luisteren en zijn eigen inzichten steeds verder verfijnt. En daar krijgt ‘Forward Together’ betekenis. De opticien kent zijn onderneming, klanten, medewerkers en regio; HOYA brengt lokale en internationale kennis, technologie en expertise mee. Die werelden versterken elkaar. Daarbij benadrukte Marjolijn dat er geen standaardroute voor succes bestaat. De ene ondernemer wil groeien, de andere verder specialiseren en een derde wil vooral behouden wat hij heeft opgebouwd. De vraag is steeds: wat heeft déze ondernemer nodig om verder te komen?

Eerst het bewijs, dan de snelheid

Dat doordachte innovatie geen marketingterm moet zijn, illustreerde Marjolijn met MiYOSMART iQ. HOYA beschikte intern al over resultaten die veelbelovend waren, maar koos ervoor te wachten. Eerst moest wetenschappelijk onderzoek die resultaten bevestigen. Ook na zes maanden werd nog niet gelanceerd; HOYA wilde de resultaten over twaalf maanden afwachten. Die cijfers werden in Amsterdam gepresenteerd door Cecile Clavier, Global Director Myopia, en Marleen Veldt, Adviseur MiYOSMART, orthoptist en trainer.

MiYOSMART iQ bouwt voort op de DIMS-technologie van MiYOSMART en heeft een zogenoemd Triple Enhanced Design. De behandelzone is uitgebreid, de defocussterkte is verhoogd van +3,5 naar +4,5 dioptrie en door een kleinere centrale zone wordt de defocus ook dichter bij het centrum aangeboden.
Vooral de resultaten van de lopende gerandomiseerde klinische studie maakten indruk. Bij kinderen van vier tot twaalf jaar werd gedurende de eerste twaalf maanden gemiddeld geen myopieprogressie gemeten. Ook de toename van de aslengte bleef gemiddeld zeer beperkt; ten opzichte van de controlegroep werd een aslengtebesparing van 0,27 mm gerapporteerd. Het onderzoek loopt door, zodat meer bekend wordt over de resultaten op langere termijn en bij verschillende groepen kinderen.

Voor HOYA is MiYOSMART iQ daarmee veel meer dan een volgende productgeneratie. Het past bij een bredere visie op myopiemanagement, waarin vroeg beginnen, wetenschappelijke onderbouwing, voorlichting en een langdurige relatie met kind én ouders samenkomen.

Personaliseren op hoe iemand werkelijk kijkt

Met Hoyalux iD MySense richt HOYA diezelfde blik op een heel andere groep: presbyopen. Maarten Brouwer, Global Training and Education Manager, liet zien dat zelfs bij hoogwaardige multifocale glazen een groep klanten moeite houdt met wennen. De oorzaak zit volgens HOYA onder meer in iets wat tijdens een traditionele oogmeting moeilijk zichtbaar wordt: het dynamische kijkgedrag.

Hoe snel verplaatst iemand zijn blik van veraf naar dichtbij? Hoe beweegt het hoofd daarbij? Hoe gevoelig is iemand voor minder scherp beeld? En welke houding neemt iemand aan om de ‘sweet spot’ in een glas te vinden? Twee mensen met dezelfde refractie kunnen daarin sterk van elkaar verschillen.

HOYA vat die individuele verschillen samen onder Visual Sensory Intelligence. Met iSelect en aanvullende metingen worden niet alleen recept, draaghistorie en leefstijl meegenomen, maar ook de manier waarop iemand kijkt, focust, refocust en reageert op visuele informatie. Zo moet de personalisatie van het multifocale glas nog een stap verder gaan.

Het vlammetje van het vak

De afsluiting van de presentaties kwam van Mark Tuitert, olympisch kampioen op de 1.500 meter en inmiddels ondernemer. Hij bracht de verschillende onderdelen van de avond bij elkaar in zijn inspirerende verhaal. Vanuit zijn topsportcarrière sprak hij over drive, tegenslag, keuzes maken en de vraag wat je zelf kunt beïnvloeden. Over alles wat meetbaar is, maar ook over datgene wat zich veel moeilijker in cijfers laat vangen.

Zijn slot sloot bijna naadloos aan op het verhaal waarmee Marjolijn de avond was begonnen. Mark wees op het ‘vlammetje’ dat mensen ooit voor hun vak heeft laten kiezen. In een tijd waarin AI en digitale hulpmiddelen steeds meer kunnen overnemen, blijven vakmanschap en menselijk contact onderscheidend.

Daarmee kwam Forward Together terug bij de kern. HOYA zet technologie en innovatie nadrukkelijk in, met MiYOSMART iQ en MySense als actuele voorbeelden. Tegelijkertijd kiest het bedrijf ervoor zijn Japanse achtergrond, precisie en vakmanschap sterker zichtbaar te maken. De Sensei is daarvoor een treffend beeld: kennis en ervaring inzetten om een ander verder te helpen, zonder diens plaats in te nemen.

Want uiteindelijk staat de opticien zelf tegenover de klant. En daar, in de combinatie van technologie, vakkennis, persoonlijk contact en partners die naast je staan, ziet HOYA de ruimte om samen vooruit te gaan.

Kevin Devilee – Opticus Oogzorg Optometrie, Den Haag

Voor Kevin Devilee kwamen tijdens de avond verschillende lijnen samen. Hij werkt al negen jaar met HOYA en herkent de drive waar ook voormalig topsporter Mark

Tuitert eerder op de avond over sprak. Zelf heeft Kevin eveneens een verleden in de topsport. Ambitie, gedrevenheid en steeds beter willen worden zijn hem dan ook vertrouwd.

De resultaten van MiYOSMART iQ verrasten hem. Dat er iets bijzonders aankwam, had hij al gehoord: “Maar dat het zó goed zou zijn, dat wist ik ook niet”. Ook MySense spreekt hem aan. Met beide productontwikkelingen verwacht hij in zijn praktijk aan de slag te gaan.

Minstens zo belangrijk is voor hem de samenwerking achter de producten. Hij omschrijft die als persoonlijk en ongedwongen, met korte lijnen door de hele organisatie. Als ondernemer van een familiebedrijf – inmiddels drie generaties – ervaart hij bij HOYA zelf ook een familiegevoel. Via HOYA Excel heeft hij bovendien een groep collega-ondernemers om zich heen met wi

e hij vertrouwelijk kan sparren over cijfers, keuzes en ondernemersvraagstukken.
Die samenwerking wordt volgens Kevin belangrijker nu klanten hogere eisen stellen. In zijn praktijk moeten monturen, brillenglazen én oogzorg op hoog niveau zijn. “Als die drie-eenheid goed op orde is, gaat je zaak ook mee”. Juist voor de zelfstandige opticien ziet hij daarin een mogelijkheid om zich te onderscheiden.

Ook de uitstraling van Forward Together paste volgens hem bij die ontwikkeling. De kwaliteit zat voor hem zowel in de inhoud als in de uitvoering van de avond: HOYA vertelt volgens hem niet alleen waar het voor staat, maar laat het ook zien.

 

Melvin van Nes – Van Nes Optiek, Krimpen aan den IJssel

Melvin van Nes nam dit jaar de optiekzaak van zijn vader over en keek als relatief nieuwe ondernemer met een eigen blik naar de avond. Uit het verhaal van Mark Tuitert bleef vooral één gedachte hangen: blijf bij je kern en bij je eigen gevoel wanneer je stappen vooruit wilt zetten.

Die gedachte herkent hij in de koers van HOYA. Innovatie speelt een belangrijke rol in de toekomst die Melvin voor zijn bedrijf ziet. Toen hij als ondernemer opnieuw naar zijn leveranciers keek, stelde hij zichzelf daarom bewust de vraag of HOYA nog paste bij de richting die hij op wilde. Zijn conclusie was duidelijk: die aansluiting is er.

Als optometrist werkt Melvin dagelijks met kinderen en myopiemanagement. MiYOSMART iQ sprong er voor hem direct uit. De onderzoeksresultaten waren nog beter dan hij had verwacht en sluiten aan bij zijn ambitie om binnen de praktijk voorop te blijven lopen. Zodra het product beschikbaar is, wil hij ermee aan de slag.

Voor de toepassing van MySense kijkt Melvin naar de mogelijkheden in de praktijk. Dat hij klanten die moeilijk wennen aan multifocale glazen beter kan bedienen vindt hij interessant, en hij wil graag ervaring opdoen met het concept.

Hoewel de Japanse term Sensei zelf wat minder besteed is aan Melvin, herkent hij zich in de gedachte erachter. Korte lijnen, elkaar helpen en samen verder komen, passen bij de manier waarop hij de samenwerking met HOYA ervaart. Via HOYA Excel spart hij bovendien met andere ondernemers over kansen en uitdagingen. “Ik wil forward together met HOYA”.

 

 

 

Paul Dortland en Bas Boone – Optiek Verkerk, Amersfoort

Bij Paul Dortland en Bas Boone van Optiek Verkerk bleef vooral het partnerschap hangen. Samen vooruit willen, keuzes durven maken en als partners naast elkaar staan: daarin herkennen ze de relatie die zij al jaren met HOYA hebben.

Beide productintroducties sluiten aan bij hun praktijk. Myopiemanagement speelt er al een grote rol, met brillenglazen en contactlenzen, contacten met ziekenhuizen en andere oogzorgprofessionals en voorlichting in de regio. MiYOSMART iQ biedt volgens hen de mogelijkheid om die zorg verder te versterken. Tegelijkertijd past MySense bij een praktijk waarin maatwerk bij enkelvoudige en multifocale glazen al sterk is ingebed.

Dat maatwerk wordt volgens hen steeds belangrijker. Klanten verwachten meer van oogzorg en productkwaliteit en zijn kritischer geworden. Zeker in het hogere segment volstaat ‘one size fits all’ steeds minder. De klant wil dat er naar hem als individu wordt gekeken en verwacht oprechte aandacht en een oplossing die aansluit op zijn eigen situatie.

Daar ligt volgens Paul en Bas de kracht van de zelfstandige opticien. HOYA zet zichzelf daarbij niet op de voorgrond, maar biedt als partner achter de ondernemer kennis, producten en ondersteuning. De platte organisatiestructuur en korte lijnen helpen daarbij.

Hun belangrijkste takeaway van de avond? Kijk goed wie je om je heen verzamelt en durf daarin keuzes te maken. Een onderneming kan een duidelijke koers hebben, maar als medewerkers en partners een andere kant op bewegen, gaat het uiteindelijk wringen. Samen vooruit vraagt dus ook om partners die werkelijk bij die koers passen.

 

 

 

 

www.hoyavision.com