Op donderdag 8 oktober 2026, World Sight Day, startte het Oogfonds op openbare basisschool De Sterrensteen in Groningen de eerste editie van de Oogfonds Schooltour. Met deze landelijke campagne wil het Oogfonds bijziendheid bij kinderen eerder signaleren en waar mogelijk helpen voorkomen of afremmen. De komende jaren wil het Oogfonds met speciale bussen basisscholen in heel Nederland bezoeken en de ogen van ongeveer 50.000 kinderen meten. Daarnaast krijgen kinderen, leerkrachten en ouders voorlichting over gezonde kijkgewoonten aan de hand van de 20-20-2-regel.
De aanleiding voor de Schooltour is de sterke toename van bijziendheid onder kinderen. Ongeveer 56% van de mensen die rond 2000 zijn geboren, is bijziend. Bij bijziendheid is dichtbij meestal scherp zicht mogelijk, terwijl objecten in de verte wazig worden. Dat kan bijvoorbeeld merkbaar zijn bij het kijken naar het schoolbord. Bijziendheid ontstaat vaak al tijdens de kinderjaren en kan toenemen zolang het oog groeit. Op latere leeftijd kan dit leiden tot ernstige oogproblemen. Naar verwachting wordt bijziendheid in de toekomst de belangrijkste oorzaak van blindheid en slechtziendheid.
Vroege signalering en gezonde kijkgewoonten kunnen helpen om bijziendheid te voorkomen of te beperken. De Schooltour richt zich daarom op het afremmen van de sterke toename van het aantal bijziende kinderen.
De eerste editie van de Oogfonds Schooltour vond plaats op openbare basisschool De Sterrensteen in Groningen. Na De Sterrensteen worden nog één of twee andere Groningse scholen bezocht. Vervolgens wordt de Schooltour dit najaar stapsgewijs verder uitgebouwd. Vanaf het voorjaar van 2027 rijdt het Oogfonds met drie meetbussen door Nederland.
Rotary Groningen was vanaf de voorbereiding betrokken bij de startfase en hielp onder meer bij het leggen van contacten met scholen. Tijdens de aftrap ondersteunden Rotaryleden bij verschillende activiteiten op school. Rotary Groningen viert in 2028 het 100-jarig bestaan en ondersteunt het project de komende jaren in het kader van dit lustrum, met bijzondere aandacht voor gelijke kansen en de ontwikkeling van kinderen.
Tijdens de Schooltour is er eveneens aandacht voor de toegankelijkheid van kinderbrillen. Voor sommige gezinnen vormen de kosten van een bril een drempel, waardoor een passende bril voor een kind niet vanzelfsprekend is. Het Oogfonds werkt daarom samen met het Jeugdeducatiefonds en Nationaal Fonds Kinderhulp. Tijdens de aftrap lichtte Ruth van Nispen, voorzitter van VISION 2020 Netherlands, toe waarom signaleren alleen niet genoeg is en waarom een kind dat een bril nodig heeft, die bril ook moet kunnen krijgen.
Met de Schooltour wil het Oogfonds de komende jaren de ogen van ongeveer 50.000 kinderen meten. De combinatie van oogmetingen en voorlichting moet bijdragen aan het eerder signaleren van bijziendheid en het stimuleren van gezonde kijkgewoonten. Daarnaast worden gegevens verzameld ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek naar bijziendheid bij kinderen. De 20-20-2-regel vormt een belangrijk onderdeel van de voorlichting aan kinderen, leerkrachten en ouders. De Schooltour besteedt daarnaast aandacht aan de toegankelijkheid van brillen en kansengelijkheid voor ieder kind.
Bronnen bij cijfers
Tags: Oogfonds